Τη Δευτέρα, 27 Μαρτίου 2023, το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας επισκέφθηκε τις εγκαταστάσεις του Οινοποιείου του κ. Νίκου Βακακη στην περιοχή της Μεγάλης Λάκκας της περιφέρειας Καρλοβάσου, στα πλαίσια του Project με στόχο την έκδοση εφημερίδας του σχολείου μας.

Ο ιδιοκτήτης του οινοποιείου υποδέχθηκε τους μαθητές και τους καθηγητές του Σχολείου μας και μας ξενάγησε στις σύγχρονες εγκαταστάσεις της επιχείρησής του. Ο κ. Βακάκης μας εξήγησε τον τρόπο παραγωγής και εμφιάλωσης του κρασιού σήμερα αντιπαραβάλλοντας τον με τον παραδοσιακό τρόπο παραγωγής. Η επίσκεψη προκάλεσε το ενδιαφέρον όλων μας.

Ευχαριστούμε τον κ. Βακάκη για την πρόσκληση και την ξενάγηση. Στα πλαίσια του project θα ακολουθήσουν και άλλες παρόμοιες δράσεις με στόχο τη γνωριμία των μαθητών μας με τα τοπικά προϊόντα και την τοπική επιχειρηματικότητα.